2019 BBFFL#2 Draft


#1

2019 BBFFL#2 Draft Order

Round 1

  1. Crazy Bomber - Sam Walsh (Carlton)
  2. Maxx - Izak Rankine (Gold Coast Suns)
  3. Stoops - Xavier Duursma (Port Adelaide)
  4. Ivan - Bailey Smith (Western Bulldogs)
  5. The Ant - Jackson Hately (Greater Western Sydney)
  6. TrevorBix - Isaac Quaynor (Collingwood)
  7. No 5 - Brandon Ellis (Richmond)
  8. Saladin - Connor Rozee (Port Adelaide)
  9. The Melkman - Jordan Clark (Geelong)
  10. Come Back Hirdy - Jye Caldwell (Greater Western Sydney)
  11. Birch19 - Zak Butters (Port Adelaide)
  12. Stoops - Chayce Jones (Adelaide)
  13. Laverde2Langford - Tarryn Thomas (North Melbourne)
  14. Aceman - Shaun Burgoyne (Hawthorn)
  15. Cafegerat - Jack Lukosius (Gold Coast Suns)
  16. Aceman - Luke Valente (Fremantle)
  17. TrevorBix - Brett Bewley (Fremantle)
  18. Ivan - Tom Papley (Sydney)

Round 2
19. Crazy Bomber - James Cousins (Hawthorn)
20. Don to Death - Riley Collier-Dawkins (Richmond)
21. Stoops - Ely Smith (Brisbane Lions)
22. Ivan - Bailey Scott (North Melbourne)
23. The Ant - Thomas Berry (Brisbane Lions)
24. TrevorBix - Liam Stocker (Carlton)
25. redbull - Willem Drew (Port Adelaide)
26. Saladin - James Rowbottom (Sydney)
27. Don to Death - Ned McHenry (Adelaide)
28. Come Back Hirdy - Nick Blakey (Sydney)
29. Birch19 - Steven Motlop (Port Adelaide)
30. Don to Death - Xavier O’Halloran (Greater Western Sydney)
31. Laverde2Langford - Isaac ■■■■■■■ (Greater Western Sydney)
32. Aceman - Daniel McStay (Brisbane Lions)
33. Cafegerat - Jordan Lewis (Melbourne)
34. Wezza - Jack Graham (Richmond)
35. The Ant - Rhylee West (Western Bulldogs)
36. Ivan - Francis Watson (West Coast Eagles)

Round 3
37. Crazy Bomber - Jez McLennan (Gold Coast Suns)
38. Maxx - Darcy Moore (Collingwood)
39. Stoops - Sam Sturt (Fremantle)
40. Ivan - Ryan Bastinac (Brisbane Lions)
41. Birch19 - Daniel Lloyd (Greater Western Sydney)
42. Birch19 - Jake Kelly (Adelaide)
43. No 5 - Jordan Roughead (Collingwood)
44. Saladin - Willie Rioli (West Coast Eagles)
45. Don to Death - David Cuningham (Carlton)
46. Come Back Hirdy - Dylan Moore (Hawthorn)
47. Birch19 - David Myers (Essendon)
48. The Ant - Connor McFadyen (Brisbane Lions)
49. Laverde2Langford - Shane Mumford (Greater Western Sydney)
50. Aceman - David Armitage (St Kilda)
51. Cafegerat - Christopher Burgess (Gold Coast Suns)
52. Wezza - Jackson Thurlow (Sydney)
53. Fogdog - Tom Sparrow (Melbourne)
54. Maxx - Michael Gibbons (Carlton)

Round 4
55. Crazy Bomber - Cale Hooker (Essendon)
56. Don to Death - Sam Mayes (Port Adelaide)
57. Stoops - Marty ■■■■ (Melbourne)
58. The Melkman - Archie Smith (Brisbane Lions)
59. The Ant - Ed Phillips (St Kilda)
60. Fogdog - Lachie Henderson (Geelong)
61. redbull - Jayden Hunt (Melbourne)
62. Saladin- George Horlin-Smith (Gold Coast Suns)
63. Don to Death - Mason Cox (Collingwood)
64. Come Back Hirdy - Jordan Gallucci (Adelaide)
65. Birch19 - Braydon Preuss (Melbourne)
66. The Ant - Harry McKay (Carlton)
67. Laverde2Langford - Sam Draper (Essendon)
68. Aceman - Sam Weideman (Melbourne)
69. Cafegerat - Tom Campbell (North Melbourne)
70. Wezza - Zac Clarke (Essendon)
71. The Ant - Callum Brown (Collingwood)
72. No 5 - Travis Colyer (Fremantle)

Round 5
73. Crazy Bomber Reilly O’Brien (Adelaide)
74. Maxx - Tom Atkins (Geelong)
75. Stoops - Jarryn Geary (St Kilda)
76. Birch19 - Matthew Cottrell (Carlton)
77. The Ant - Tim Smith (Melbourne)
78. TrevorBix - Matthew Broadbent (Port Adelaide)
79. No. 5 - Jack Watts (Port Adelaide)
80. Saladin - Charlie Ballard (Gold Coast Suns)
81. Don to Death - Daniel Rioli (Richmond)
82. Come Back Hirdy - Andrew Phillips (Carlton)
83. TrevorBix - Lewis Pierce (St Kilda)
84. Stoops - Ben Cavarra (Western Bulldogs)
85. Laverde2Langford - Cam McCarthy (Fremantle)
86. Aceman - Zach Sproule (Greater Western Sydney)
87. Cafegerat - Thomas Cole (West Coast Eagles)
88. Wezza - Max King (St Kilda)
89. Fogdog - Marley Williams (North Melbourne)
90. The Ant - Taylin Duman (Fremantle)

Round 6
91. Birch19 - Eddie Betts (Adelaide)
92. Maxx - Nick Hind (St Kilda)
93. Stoops - Ben King (Gold Coast Suns)
94. Birch19 - Levi Greenwood (Collingwood)
95. redbull - Matt De Boer (Greater Western Sydney)
96. TrevorBix - Keegan Brooksby (West Coast Eagles)
97. No 5 - Harry Taylor (Geelong)
98. Saladin - Daniel Venables (West Coast Eagles)
99. Don to Death - Jack Henry (Geelong)
100. Come Back Hirdy - Joel Smith (Melbourne)
101. Birch19 - Mark Baguley (Essendon)
102. No 5 - Jonathon Patton (Greater Western Sydney)
103. Laverde2Langford - Jake Lever (Melbourne)
104. Aceman - Boyd Woodcock (Port Adelaide)
105. Cafegerat - Karl Amon (Port Adelaide)
106. Wezza - Grant Birchall (Hawthorn)
107. Fogdog - Brayden Ham (Essendon)
108. redbull - Josh Daicos (Collingwood)

Round 7
109. Crazy Bomber- Stefan Giro (Fremantle)
110. Maxx - Kamdyn McIntosh (Richmond)
111. Stoops - Alex Fasolo (Carlton)
112. Ivan - Lincoln McCarthy (Brisbane Lions)
113. The Melkman - Will Hayes (Western Bulldogs)
114. TrevorBix - Ben Keays (Brisbane Lions)
115. No 5 - Brandon Matera (Fremantle)
116. Saladin - Shaun Atley (North Melbourne)
117. Don to Death - Billy Longer (St Kilda)
118. Come Back Hirdy - Oscar Allen (West Coast Eagles)
119. Ivan - Ed Vickers-Willis (North Melbourne)
120. The Melkman - Wil Powell (Gold Coast Suns)
121. Laverde2Langford - Tom Williamson (Carlton)
122. Aceman - Josh Walker (Brisbane Lions)
123. Cafegerat - Jack Petruccelle (West Coast Eagles)
124. Wezza - Alex Sexton (Gold Coast Suns)
125. Fogdog - Will Golds (Hawthorn)
126. The Ant - Sam Wright (North Melbourne)

Round 8
127. Crazy Bomber - Taylor Duryea (Western Bulldogs)
128. Maxx - Gary Rohan (Geelong)
129. The Melkman - Noah Balta (Richmond)
130. Ivan - Maverick Weller (Richmond)
131. Don to Death - Ian Hill (Greater Western Sydney)
132. TrevorBix Sam Collins (Gold Coast Suns)
133. No 5 - Ryan Lester (Brisbane Lions)
134. Saladin - Phil Davis (Greater Western Sydney)
135. redbull - Ethan Hughes (Fremantle)
136. Come Back Hirdy - Matthew Parker (St Kilda)
137. Ivan - Scott Thompson (North Melbourne)
138. The Melkman - Harry Jones (Hawthorn)
139. Laverde2Langford - Martin Gleeson (Essendon)
140. Aceman - Jack Bytel (St Kilda)
141. Cafegerat - Darcy Fort (Geelong)
142. Wezza - Griffin Logue (Fremantle)
143. Fogdog - Lin Jong (Western Bulldogs)
144. redbull - Ben Crocker (Collingwood)

Round 9
145. Crazy Bomber- Luke Foley (West Coast Eagles)
146. Maxx - Harley Bennell (Fremantle)
147. Stoops - David Mirra (Hawthorn)
148. Ivan - Nathan Broad (Richmond)
149. redbull - Dylan Clarke (Essendon)
150. TrevorBix - Ben Long (St Kilda)
151. redbull - Marc Pittonet (Hawthorn)
152. Saladin - Todd Marshall (Port Adelaide)
153. redbull - Easton Wood (Western Bulldogs)
154. Come Back Hirdy - Taylor Garner (North Melbourne)
155. Crazy Bomber - Nicholas Shipley (Greater Western Sydney)
156. The Melkman - Callum Wilkie (St Kilda)
157. Laverde2Langford - Callum Ah Chee (Gold Coast Suns)
158. Aceman - James Stewart (Essendon)
159. Cafegerat - Andy Otten (Adelaide)
160. Wezza - Daniel McKenzie (St Kilda)
161. Fogdog - Nick Holman (Gold Coast Suns)
162. redbull - Daniel Wells (Collingwood)

Round 10
163. Crazy Bomber- Brennan Cox (Fremantle)
164. Maxx - Zac Smith (Geelong)
165. TrevorBix - Harrison Himmelberg (Greater Western Sydney)
166. No 5 - Ben Jacobs (North Melbourne)
167. Saladin - Jack Ross (Richmond)
168. Come Back Hirdy - Kieren Briggs (Greater Western Sydney)
169. The Melkman - Jacob Dawson (Gold Coast Suns)
170. Laverde2Langford - Jarrod Brander (West Coast Eagles)
171. Cafegerat - Tommy Sheridan (Greater Western Sydney)
172. Wezza - Jarrod Garlett (Carlton)
173. Fogdog - Connor Menadue (Richmond)

Round 11
174. Maxx- Jason Castagna (Richmond)
175. No 5 - Ivan Soldo (Richmond)
176. The Melkman - Sam Taylor (Greater Western Sydney)
177. Wezza - Shane McAdam (Adelaide)
178. Fogdog - Josh Wagner (Melbourne)

Round 12
179. The Melkman - Curtis Taylor (North Melbourne)
180. Fogdog - Irving Mosquito (Essendon)

LTI Selections

  1. Crazy Bomber (Daw) - Hamish Brayshaw (West Coast Eagles)
  2. Stoops (Scharenberg) - Josh Bruce (St Kilda)
  3. No5 (Boyd) - Heath Grundy (Sydney)
  4. Aceman (Docherty) - Aaron Nietschke (Melbourne)
  5. Fogdog (Mitchell) - Tom Barrass (West Coast Eagles)
  6. Wezza (Roberton) - Lachie Plowman (Carlton)